Loading...

Awaria windy – jak zareagować?

25 lipca 2022
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Utknięcie w windzie – choć zdarza się stosunkowo rzadko – może dotyczyć każdego z nas. Z pewnością jest sytuacją stresującą i niekomfortową, zwłaszcza, gdy akurat śpieszymy się do pracy czy na autobus. Przede wszystkim należy zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki. Jak reagować na nagłą awarię windy?

Próba samodzielnego uruchomienia windy

Gdy winda nagle zatrzyma się między piętrami można podjąć próbę samodzielnego ruszenia jej. Wystarczy:

  1. nacisnąć przycisk z piętrem, na którym aktualnie się znajdujemy (większość wind wyświetla je w kabinie)
  2. kilkakrotnie nacisnąć przycisk otwierający i zamykający drzwi

Często zdarza się, że po tych czynnościach winda nagle zaczyna prawidłowo funkcjonować. Jeśli nie, powinniśmy wezwać pomoc. Służy do tego specjalny przycisk na panelu sterowania w windzie, zwykle widocznie oznaczony i podpisany. Dzwonek, który usłyszymy po naciśnięciu i przytrzymaniu tego przycisku informuje o rozpoczęciu procedury alarmowej. W niektórych winach następuje automatyczne połączenie z fachowcami, którym możemy wyjaśnić sytuację.

Przycisk alarmowy nie działa – co robić?

Sporadycznie może się okazać, że naciskanie przycisku alarmowego nie daje rezultatów. Bez paniki wewnątrz każdej windy znajduje się informator z numerami telefonów. Znajdziemy tam m.in. numer pod który warto zadzwonić w przypadku awarii windy. Jeden telefon wystarczy, aby w krótkim czasie przyjechali do nas specjaliści i ponownie uruchomili windę.

Awaria windy – czego nie robić?

Przede wszystkim nie wolno samodzielnie otwierać drzwi – nawet, gdy są już delikatnie uchylone. Nie tylko możemy zepsuć mechanizm windy, ale również narazić się na niebezpieczeństwo. Samodzielne manipulowanie zaciętymi drzwiami windy może sprawić, że kabina się poruszy.

Po drugie, nie należy panikować i się denerwować. Warto wziąć tę sytuację za przygodę życiową i nowe doświadczenie. Osoby martwiące się, że w kabinie nagle zabraknie powietrza, tym bardziej powinny się uspokoić. Rygorystyczne normy dźwigowe określają minimalną powierzchnię otworów wentylacyjnych szybu windy. Mamy zapewnioną stałą cyrkulację powietrza.

Leave a comment