Loading...

Winda osobowa a winda towarowa – czym się różnią?

20 maja 2022
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Windy to wyjątkowy wynalazek ludzkości, który od wielu lat ułatwia przemieszczanie się po wysokich budynkach czy transport towarów. Doceniane szczególnie przez osoby niepełnosprawne i starsze, a także przez rodziców z wózkiem – dla tych grup pasażerów poruszanie się po schodach często jest uciążliwe, a nawet niemożliwe do wykonania. Spotkać można 2 rodzaje wind – towarowe oraz osobowe. Czym się różnią i jak z nich korzystać?

Czym jest winda towarowa?

Winda towarowa, jak wskazuje nazwa, służy do przewozu towarów o różnej wielkości i masie między poszczególnymi kondygnacjami budynku. Jej zastosowanie jest ściśle określone, przede wszystkim nie może być wykorzystywana do transportu ludzi – nie mają oni wstępu do takiej windy. Sama jej konstrukcja jest na ogół niewielka, choć spotkać można windy towarowo-osobowe umożliwiające jednoczesne przewożenie ludzi i produktów.

Czym jest winda osobowa?

Winda osobowa to dźwig pozwalający na przewóz pasażerów w wybranym kierunku (góra lub dół), dzięki czemu szybko można przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi piętrami budynku. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerom obowiązkiem jest regularne przeprowadzanie serwisów i kontroli, dzięki czemu szybko można zauważyć nawet najmniejsze awarie.

Winda towarowa a winda osobowa – różnice

Przewóz ludzi w windach towarowych jest zabroniony, natomiast w przypadku wind osobowych można przewozić zarówno ludzi, jak i towary. Charakterystyczną cechą wind osobowych jest bogato rozbudowany panel sterowania, którego nie znajdziemy w windach typowo towarowych. Aby zadbać o własne bezpieczeństwo należy z obu wind korzystać wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.

Leave a comment