Loading...

Prosta winda domowa – rodzaje wind domowych

31 marca 2022
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Winda w domu pozwala na swobodne przemieszczanie się między piętrami osób starszych czy niepełnosprawnych. Umożliwia także sprawne i bezwysiłkowe transportowanie ciężkich przedmiotów lub dziecięcego wózka. Znacznie ułatwia życie i zwiększa komfort wielu jej użytkowników. Jakie wyróżniamy rodzaje prostych wind domowych?

Rodzaje wind domowych

Wyróżniamy następujące rodzaje wind:

  • hydrauliczne, w tym także platformowe i bezszybowe
  • trakcyjne, w tym także platformowe 
  • platformowe śrubowe
  • bezszybowe linowe

Najczęściej windy domowe dzielimy na szybowe i bezszybowe. Uniwersalnym rozwiązaniem są windy bezszybowe, które można montować w dowolnym miejscu w domu. Niestety, nie jest to możliwe w każdym przypadku. Budowa szybu jest bardziej czasochłonna i kosztowna, jednak często niezbędna, aby winda w ogóle mogła być zamontowana. 

W domach bardzo często wybiera się windy hydrauliczne, których najistotniejszym zabezpieczeniem jest tak zwany siłownik. W razie konieczności w ułamku sekundy zatrzyma windę, zapewniając użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Wszelkie zabezpieczenia warto testować co 2 lata w trakcie rutynowych przeglądów. 

Kolejną opcją jest winda bezszybowa o napędzie linowym z maszynownią zlokalizowaną nad kabiną. Takie rozwiązanie stanowi jednak duże zagrożenie ze względu na awaryjność. Właśnie dlatego jedynym dozwolonym miejscem montażu są domy prywatne, nie znajdziemy tego typu wind w żadnym miejscu publicznym. Zaletą jest niska cena. 

Wysoka jakość i profesjonalizm

Wybierając windę do domu najlepiej skonsultować decyzję ze specjalistą, który kompleksowo oceni wielkość i budowę domu, dobierając odpowiednie rozwiązanie. Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i nie zmagamy się z żadnymi ograniczeniami. Tym bardziej należy szczególną uwagę zwrócić na wysoką jakość windy, jej odpowiedni montaż, regularne konserwacje i dobór odpowiedniego rodzaju.

Alternatywą dla tradycyjnych wind mogą być podnośniki (platformy, na które można wjechać wózkiem) lub krzesełka przyschodowe (mocowane do ściany lub do stopni).

Leave a comment