Loading...

Ile kosztuje winda w domu jednorodzinnym?

16 lutego 2022
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Winda domowa najczęściej stanowi ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Umożliwia sprawne i bezpieczne przemieszczanie się po budynku mieszkalnym. Z jakimi kosztami należy się liczyć, podejmując decyzję o zamontowaniu windy w domu?


Winda domowa w domu jednorodzinnym

Winda w domu gwarantuje swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym, jest również znacznym ułatwieniem codziennego funkcjonowania osób starszych. Każdy dom powinien być zaprojektowany tak, aby spełniać potrzeby wszystkich domowników. Z tego względu coraz częściej wybieraną opcją jest montaż wind domowych. Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile dokładnie kosztuje winda. Zależy to od kilku czynników, m.in.:

  • rodzaju szybu – szyb betonowy lub forma bezszybowa
  • konieczność montażu podszybia – forma bezszybowa go nie potrzebuje
  • zasilanie – np. winda napędzana jednofazowym silnikiem
  • konieczność wzmocnienia ścian wewnątrz budynku przed montażem windy domowej
  • wielkość windy i jej maksymalny udźwig

Istnieją również alternatywne rozwiązania z zakresu podstawowych udogodnień dla domów jednorodzinnych, co gwarantuje likwidację barier architektonicznych. Osoba niepełnosprawna czy starsza może zdecydować się na tzw. windy schodowe, które montuje się na schodach prostych. Są tańsze, jednak krzesełko dźwigowe nie przewiezie wózka inwalidzkiego. W niektórych przypadkach lepiej postawić więc na windę domową.

Ile kosztuje winda w domu?

Jak wspomniano, montaż windy w domu jednorodzinnym jest inwestycją zależną od kilku czynników, dlatego najlepiej jest skontaktować się z profesjonalną firmą, która wstępnie wyceni swoją pracę. Przykładowo, windy domowe z kabiną możemy zamontować od 40 tys. zł, zaś te bez kabiny od 30 tys. zł. Dla porównania, krzesełka dźwigowe do transportu osób starszych dostępne są już od 8 tys. zł, zaś platforma schodowa od 15 tys. zł. Nie w każdym budynku istnieje możliwość montażu windy domowej – wówczas należy odpowiednio przygotować budynek, co generuje dodatkowe koszta. 

Z całą pewnością montaż windy domowej będzie jednak praktyczną i wieloletnią inwestycją. Osoby na wózku inwalidzkim oraz osoby starsze z pewnością docenią jej obecność.

Winda we własnym domu – co jeszcze warto wiedzieć?

Przed montażem windy w domach jednorodzinnych sprawdza się, czy budynek spełnia wymogi pozwalające na instalację dźwigu. Zajmują się tym specjaliści upoważnieni do oceny budynku. Na przeszkodzie może stanąć wiele czynników – niskie sufity, niewielka wytrzymałość stropów czy okablowanie. Dodatkowo, każda winda w domu jednorodzinnym powinna zostać zgłoszona w Urzędzie Dozoru Technicznego. Aby zapewnić domownikom maksymalne bezpieczeństwo korzystania już po montażu, windę należy poddawać regularnym konserwacjom i przeglądom technicznym określonym w dokumentacji technicznej.

Winda dla domu jednorodzinnego musi być zamontowana z najwyższą precyzją i dokładnością. Zajmują się tym doświadczeni fachowcy, którzy z pewnością pomogą dobrać optymalne rozwiązanie. 

Leave a comment