Loading...

Jak przebiega konserwacja windy?

26 stycznia 2022
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Konserwacja dźwigów osobowych to działania, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie awarii i nieprawidłowości urządzeń dźwigowych. Windy osobowe to bardzo skomplikowane konstrukcje, których prawidłowe funkcjonowanie ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowników. Właśnie z tego powodu tak ważna jest konserwacja wind w zakresie wymiany jej elementów i podzespołów. 

Windy to urządzenia, które umożliwiają szybki transport ludzi i towarów w specjalnych kabinach. Tak zaawansowane technologicznie urządzenia wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu ich działanie w większości przypadków jest niemal bezawaryjne. Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie pogotowie techniczne jest wzywane przez użytkowników. Zatem jakie konkretnie działania należy podjąć w zakresie konserwacji windy, aby była bezpieczna? 


Konserwacja wind – dlaczego systematyczny serwis jest tak istotny?

Usterki i awarie, jakie pojawiają się w windach, mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia ludzi. W związku z tym tak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów, które zresztą są szczegółowo raportowane przez urząd dozoru technicznego. Jednymi z najczęściej pojawiających się awarii urządzeń dźwigowych są powszechnie występujące problemy z otwieraniem i zamykaniem drzwi, a także zatrzymywaniem się wind, które są w stałym ruchu. Konserwacja wind bardzo często ma również związek z wymianą konkretnych przełączników, rezystorów oraz przekaźników, które odpowiadają za właściwe działanie drzwi. 

Odpowiedni sposób naprawy windy przede wszystkim zależy od tego, jaki konkretnie problem został zaobserwowany. Zazwyczaj większość awarii jest pokłosiem nieodpowiedniego działania systemów elektrycznych bezpośrednio związanych z otwieraniem drzwi. 

Konserwację dźwigów osobowych, jak i wind towarowych należy prowadzić nie tylko regularnie, ale również często. Niezwykle często windy zachowują bardzo dobry stan przez wiele miesięcy, ponieważ nie wymagają wymiany konkretnych komponentów, a jedynie sprawdzenia ich prawidłowego działania. W ramach przeprowadzania systematycznych konserwacji, przez specjalistów, winda przez długi czas powinna spełniać swoje przeznaczenie. 

Zasady usług konserwacyjnych wind 

Wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne, które związane są z serwisem wind, zawsze muszą przebiegać zgodnie z normami bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy problem z windą jest mały, najważniejsze jest skrupulatne przestrzeganie ustalonych zasad. Z kolei naprawa dźwigów osobowych możliwa jest wyłącznie przez specjalistów, którzy posiadają stosowne uprawnienia i sprzęt. Podczas naprawy konieczne jest wyłączenie zasilania w budynku, a także dokładne zabezpieczenie całego obszaru. W zależności od zaistniałego problemu z dźwigiem osobowym podczas naprawy udział może brać kilku specjalistów. 

Konserwacja windy – przede wszystkim bezpieczeństwo 

Odpowiedni zakres konserwacji windy przede wszystkim dotyczy przeprowadzenia raz w miesiącu tzw. przeglądu kontrolnego oraz raz w roku przeglądu generalnego. Tym samym systematyczny serwis i regularne przeprowadzanie konserwacji wind jest o tyle ważne, ponieważ od ich właściwego działania zależy zdrowie i życie wszystkich użytkowników. Dlatego należy pamiętać, że tego typu konserwacje to konieczne działania, dzięki którym dźwigi osobowe działają bezpiecznie. 

Leave a comment