Loading...

Ile pięter powinien mieć budynek, aby znajdowała się w nim winda? Wszystko, co musisz wiedzieć

11 października 2021
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Wchodzenie na piętro nie jest czynnością mocno kłopotliwą. Jednak mając na uwadze osoby starsze lub niepełnosprawne, czy kobiety w ciąży, które muszą wnieść po schodach wózek, sytuacja nie jest już wcale tak oczywista. Z kolei wielu mieszkańców bloków, co jakiś czas decyduje się na mniejsze bądź większe remonty, co oznacza wynoszenie i wnoszenie do mieszkania większych przedmiotów. Między innymi choćby z takich powodów windy stanowią ogromne ułatwienie dla mieszkańców.

W przypadku budynków, które stanowią zasoby spółdzielni mieszkaniowych, a dodatkowo zostały wybudowane jeszcze przed 1960 rokiem, to najczęściej te trzy oraz pięciokondygnacyjne są bez wind. Zatem, czy można takie budowle doposażyć w elewator, a tym samym ile pięter powinien posiadać budynek, aby znajdowała się w nim winda?

Winda w budynku – co mówią przepisy?

W Polsce do dziś sporym utrudnieniem w aspekcie budowy dźwigów osobowych są ograniczenia, jakie bezpośrednio wynikają z przepisów prawa budowlanego. W tym konkretnym przypadku na szczególną uwagę zasługuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w kwestii odpowiednich warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki:

·     54. Budynek średniowysoki i wyższy: mieszkalny, przeznaczony do zamieszkania zbiorowego, w którym co najmniej jedna kondygnacja z pomieszczeniami jest przeznaczona na pobyt więcej niż pięćdziesięciu osób znajduje się powyżej 12 m ponad poziomem terenu należy wyposażyć w dźwig osobowy.

Warto zaznaczyć, że od tego przepisu istnieje obecnie jeden wyjątek, który dopuszcza niewyposażenie w elewator budynku, który posiada pięć kondygnacji w momencie, kiedy wszystkie pomieszczenia na ostatniej kondygnacji stanowią część mieszkań typu dwupoziomowego.

Winda w budynku – czy istnieje możliwość finansowania?

Podjęcie decyzji o inwestycji, jakim jest dobudowa elewatora np. przez spółdzielnie mieszkaniowa lub wspólnotę wiąże się z niemałymi kosztami. Oczywiście istnieje możliwość zamontowania windy, jednak pomimo tego, że w wielu przypadkach jest ona niezbędna, to mieszkańcy nie chcą finansować takich rozwiązań za własne pieniądze.

Niemniej wiele obecnych firm, które oferują usługę, jaką jest montaż dźwigu osobowego, daje możliwość elastycznego spłacania np. w ratach, które są dopasowane do indywidualnych możliwości zarządców budynków.

Winda w budynku – najważniejsze jest bezpieczeństwo

Instalowanie dźwigu osobowego w budynku to odpowiedzialność za odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Tym samym podczas montażu windy trzeba uwzględnić odpowiednie przepisy, które mówią o ochronie zdrowia i życia ludzi w momencie korzystania z tego rodzaju urządzeń. Te same przepisy dotyczą także wszelkich części zabezpieczających, dzięki którym dźwigi mogą pracować.

W związku z obecnie panującymi przepisami, które dotyczą wyposażania budynków w dźwigi osobowe, należy zaznaczyć, że jeżeli odpowiednia różnica poziomów między pierwszą, a najwyższą w budynku kondygnacją przekracza 9,5 m, należy taki budynek wyposażyć w elewator. Bieżące przepisy zdecydowanie nie zadowalają większości mieszkańców, szczególnie tych, którzy mieszkają w średniowysokich blokach.

Leave a comment