Loading...

Jak działa winda? Czy jest bezpieczna?

25 stycznia 2022
Avatar for Mplogin574Mplogin574

Windy towarzyszą nam niemal na każdym kroku, a ich obecność w budynkach mieszkalnych, sklepach, galeriach czy firmach nie wzbudza żadnej sensacji. Służą do transportu osób i przewozu towarów, w tym ułatwiając przemieszczanie się osób niepełnosprawnych. Ich zastosowanie jest wszechstronne. Mimo tego rzadko kiedy zastanawiamy się, jak działa winda i w jaki sposób dochodzi do przemieszczania się jej kabiny.

Przeglądy specjalne wind

Sposób działania wind

Winda (inaczej: dźwig elektryczny) to popularne urządzenie przemieszczające się pionowo wewnątrz szybu, zatrzymując się na ustalonych poziomach (piętrach). Omawiając w skrócie zbudowana jest z 2 podstawowych elementów:

  • • kabiny poruszającej się w dół i górę po prowadnicach,
  • • mechanizmu napędowego odpowiedzialnego za funkcjonowanie całości.

Zagłębiając się w temat warto wyróżnić także następujące elementy: przeciwwaga, rama kabinowa, szyb dźwigowy, prowadnice, wciągarka, maszynownia. Z tych części składa się bowiem każdy dźwig (zarówno dźwig osobowy, jak i dźwig towarowy). W napędzie elektrycznym za aktywowanie wind do działania odpowiada wciągarka, natomiast w napędach hydraulicznych – agregat. Dźwigi hydrauliczne stosuje się częściej w niskich budynkach mieszkalnych, jednak to dźwigi elektryczne zapewniają większy komfort przewozu pasażerów.

Jak wykorzystuje się zasadę przeciwwagi?

Współcześnie większość wind wykorzystuje do swojego działania wciągarkę elektryczną oraz napęd linowy. Przekładnia napędzana silnikiem uruchamia koło linowe, które w zależności od kierunku obrotu opuszcza bądź podnosi kabinę, kierując ją na wyższe kondygnacje. Niezwykle istotnym elementem całego tego mechanizmu są stalowe liny łączące kabinę wraz z przeciwwagą zlokalizowaną po drugiej stronie koła linowego. Przeciwwaga ma za zadanie balansować kabinę i zapewniać docisk lin do koła napędzającego. I nie ważne czy mówimy o dźwigach osobowych czy dźwigach towarowych – działanie jest identyczne. Ciężar przeciwwagi wynosi w przybliżeniu 40% udźwigu windy.

Czy jazda windą jest bezpieczna?

Współcześnie windy posiadają wiele zabezpieczeń, dzięki czemu korzystanie z nich jest całkowicie pozbawione ryzyka. Jednym z nich jest tzw. ogranicznik prędkości uruchamiający aparat chwytny, w który wyposażona jest rama kabinowa. Szczęki aparatu zaciskają się na prowadnicach, to zaś spowalnia windę po przekroczeniu przez nią prędkości znamionowej o 15%. Aparat chwytny oraz ogranicznik prędkości tworzą wspólnie tzw. zespół napędowy. 

Niektóre osoby obawiają się zerwania windy i jej spadku w szybie, co jest niemożliwe ze względu na pozostałe zabezpieczenia hamujące opadanie kabiny. Poza tym stalowe liny w dźwigach są niezwykle wytrzymałe. Jeśli mimo tego dojdzie do zerwania lin w windzie, z pomocą przychodzą zderzaki w podszybiu, przyjmujące 90% mocy całego uderzenia. Pasażerowie są zatem chronieni bez względu na okoliczności czy aktualną prędkość windy.

Jeśli dojdzie do zatrzymania kabiny w szybie, wystarczy posłużyć się panelem z podanymi telefonami alarmowymi. Automatyczna łączność dwustronna zapewnia szybki kontakt z ekipą ratowniczą, która uwalnia znajdujące się wewnątrz osoby oraz przywraca windzie sprawność. Obecnie producenci tworzą dźwigi osobowe wyposażone w sterowanie automatyczne, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Leave a comment